Sık Sorulan Sorular

Sigorta konusunda sık sorulan sorular ve cevapları


- Aracımla trafik kazası yaptığımda ne yapmalıyım? Kaza anı prosedürleri ve "Trafik Kazası Tespit Formu" doldurma işlemleri için buraya tıklayınız...

- Hangi durumlarda Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurulmaz? Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa, sürücüde yaş küçüklüğü varsa, sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa, kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise, kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse, trafik Kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse, kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise, ( Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş Yeşilkart-Green Card belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir) trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa Trafik Kazası Tespit Tutanağı kesinlikle doldurulmaz. Bu gibi durumlarda 155 polis merkezi emniyet veya kaza mahalli Jandarma bölgesiyse 156 numaralı telefondan trafik zabıtasına haber veriniz.

- Kazayla ilgili taraflardan biri anlaşmayı kabul etmezse Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurulur mu? Bu tutanak geçerli olur mu? Tutanağın doldurulması için kazayla ilgili tüm tarafların anlaşması şarttır. Aksi halde tutanak geçersizdir. Bu durumda mutlaka emniyet güçlerini arayınız.(155 Polis,156 Jandarma hatları)

- Trafik Kazası Tespit Tutanağını fotokopi ile çoğaltıp doldurabilir miyim? Evet, fotokopi ile çoğaltabilirsiniz ancak her iki sürücüde birer kopya kalacak şekilde doldurmanız gerekir. İki aracın karıştığı kaza için en az iki kopya temin etmelisiniz.

- Kazaya ikiden fazla araç karıştığında kaç adet tutanak doldurmalıyım? Kazaya karışan araç sayısı kadar imza gerektiğinden her iki araç için 1 tutanak yeterlidir. Bu durumda 3 araç kaza yaptıysa 2 tutanak, 5 araç kaza yaptıysa 3 tutanak gerekmektedir.

- Ödediğim sigorta primlerini vergiden indirebilirmiyim? Evet, öedeiğiniz sigorta primlerini vergiden indirebilirsiniz. Detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

- Hasar yaşadım, tazminat işlemleri için ne yapmalıyım? Birçok sigorta branşı için detaylı hasar ve tazminat işlemleri prosedürleri için buraya tıklayınız...

- Eksik sigorta nedir? Sigorta poliçesinde alınan teminat bedelinin sigortalı değerden küçük olması durumu "Eksik Sigorta" olarak adlandırılır. Örnek: 120 TL bedelindeki bir eşya 100 TL üzerinden sigorta edilmişse tam ziya hasarlarda ödemeye esas olan rakkam 100 YTL olacaktır. Kısmi hasarlarda ise eksik olan tutar kadar eksik ödenir. Yukarıdaki %20 eksik sigorta örneğinden devam edecek olursak 10 TL tutarındaki bir kısmi hasarda ödenecek tazminat rakkamı rakkam 8 TL olacaktır.

- Aşkın sigorta nedir?
Sigorta poliçesinde alınan teminat bedelinin, sigortalı değerden büyük olması durumu "Aşkın Sigorta" olarak adlandırılır. Örnek vermek gerekirse; 100 TL değerindeki bir eşya 150 TL olarak sigorta edilmişse tam ziya bir hasarda sigortalıya ödenecek maksimum tazminat tutarı eşyanın gerçek değeri kadar olacaktır. Kısmi hasarlarda ise eksik sigortada uygulanan orantı uygylanmaz hasar bedeli tam ödenir.